Tekst i fotografije: Goran Majetić
Mrsinj grad – srednjovjekovno “orlovo gnijezdo”!
Srednjovjekovni utvrđeni grad Mrsinj uzdizao se na stjenovitom vapnenačkom “stupu” podno sjevernog vrha planine (Mrsinj, 1259 mnv, tek devet metara niži od južnog, najvišeg vrha). Bez sumnje, bio je jedan od najviših tvrdih gradova u Hrvatskoj, smješten na čak 1112 metara nadmorske visine. Smješten na uistinu veličanstvenom mjestu!
Mrsinj-grad je bio jedno od najznačajnijih sjedišta hrvatske župe Krbave, a pretpostavlja se da su kraće vrijeme tijekom 12. i 13. stoljeća u njemu stolovali i biskupi Krbavske biskupije. U vlasništvu krbavskih knezova Frankopana grad je bio do 1486. godine. Turska vojska osvojila ga je 1527. godine. Potom ga je porušila, kako bi obeshrabrila hrvatsko plemstvo da ga pokuša ponovno zauzeti i iz njega prijetiti turskim posadama.
Sačuvani su neznatni ostaci istočnog obrambenog zida, oko nekadašnjih ulaznih vrata. Uzduž ostalih strana zidovi izgleda i nisu bili izgrađeni, već vjerojatno samo stražarnice, jer su prirodna obrana grada bile i do stotinjak metara visoke okomite, a ponegdje i prevjesne, litice. Na kosini vršne plohe još se uočava nekoliko terasa uzduž kojih su bile sagrađene manje stambene i gospodarske zgrade.

Istočni obod nekadašnje utvrde na kojem su se nalazila i ulazna vrata grada

Danas najviša točka nekadašnjeg grada na stjenovitoj vrleti

Sjeverozapadni obrub grada činile su prirodne kamene “zidine”

Ostaci četverougaone kule uz nekadašnja gradska vrata

U pozadini planina Lička Plješivica

Jugoistočni “podzid” Mrsinj grada činila je moćna živa stijena