U Nadbiskupskom pastoralnom institutu postavljena je odlična izložba “Oživljena baština, bogatstvo i ljepota pisma – glagoljice”, čiji su Organizatori Društvo prijatelja glagoljice i Nadbiskupijski pastoralni institut, u sklopu projekta Hrvatska glagoljaška baština. Izložba će u Zagrebu biti otvorena do 27. veljače, ali neće završiti u Zagrebu, nego će u sklopu projektu Glagoljicom po svijetu Natalije Bulić-Kuić posjetiti mnoga mjesta i gradove Hrvatske. Na izložbi sudjeluje 16 škola – glagoljskih središta.
Moram priznati da do ove izložbe nisam znao da se toliko učenika i škola bavi glagoljicom. Kada govorimo o učenicima, do izložbe sam znao da se glagoljicom bave u Vrbniku, u kojem se već nekoliko godina odvijaju i ljetne škole glagoljice, u Oštarijama u kojem djeluju Maći oštarski glagoljaši i u Senju. Iznenadilo me iz kojih sve krajeva Hrvatske dolaze sudionici izložbe. Žalosno je, da tek ova odlična izložba pokazuje koje se bogatstvo krije unutar škola i koliko su učenici puni ideja za osmisliti radove koje vas ne bi bilo nigdje sram pokazati i izložiti. Radovi koji su izloženi puno su ljepši nego neki od suvenira koje možete kupiti, te bi svakako trebalo poraditi na tome da ne ostane sve samo na ovoj izložbi, već da se na osnovu nje dalje gradi odlična priča iz Hrvatske – Priča o glagoljici. Za razmisliti je na koji bi način formalno, a i pravno učenici ostali povezani u priči. Dobar temelj je tu, sad treba dalje razrađivati i nadograđivati priču, uz snažan marketing. Da li bi to bilo u obliku zadruge? Definicija sa wikipedije nam kaže da je “Zadruga dragovoljno, otvoreno, samostalno i neovisno društvo kojim upravljaju njezini članovi, a svojim radom i drugim aktivnostima ili korištenjem njezinih usluga, na temelju zajedništva i uzajamne pomoći ostvaruju, unapređuju i zaštićuju svoje pojedinačne i zajedničke gospodarske, ekonomske, socijalne, obrazovne, kulturne i druge potrebe i interese i ostvaruju ciljeve zbog kojih je zadruga osnovana.” Odlična je zamisao da se radovi pokažu na zajedničkoj izložbi, a ne da svatko od sudionika organizira vlastitu izložbu, jer kaže se “zajedno smo jači!” U sklopu projekta “U potrazi za frankopanskim posjedima”, na kojem radimo bit će uključena i glagoljica, kao pismo koje se koristilo u vrijeme Frankopana. Postoji bezbroj mogućnosti na koji način se može realizirati ova priča.
Fotografije sa otvorenja izložbe i radove možete pogledati u Facebook grupi Društva prijatelja glagoljice – DPG Zagreb.
Kao dobar primjer mogu navesti projekt iz Otočca Glagoljaški keksi iz Gacke, koji je u cijelosti razrađen, te su keksi spremni za proizvodnju. Keksi su inspirirani starim hrvatskim pismom – uglatom glagoljicom i trima ženama – Jeleni, Barbari i Doroteji, koje su živjele u frankopanskom gradu Otočcu tijekom 15. st. u zlatno doba glagoljice.
Izložba je otvorena 12.veljače, u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu s kojim Društvo prijatelja glagoljice godinama surađuje. Sve prisutne pozdravili su dr. Josip Šimunović, ravnatelj Instituta i dr. Darko Žubrinić, predsjednik Ravnateljstva Društva prijatelja glagoljice. Posebno smo pozdravili prisutne branitelje i članove njihovih obitelji. Iznenađenje večeri bio je akademik Bratulić koji je poželio pozdraviti sve prisutne, a posebno mlade glagoljaše.
U programu su sudjelovali učenici zboraši gimnazije Sesvete s voditeljem Nikolom Sebastijanom Jambrošićem i učenici OŠ Dragutina Domjanića s voditeljicom Jasenkom Štimac. U program su se uključili i Trešnjevački glagoljaši s voditeljicom Barbarom Rudež, OŠ Voltino koji su nam se sami predstavili. Na izložbi sudjeluje 16 škola – glagoljskih središta, a sudionici su:
Bakulići, voditeljica Draženka Jurišić, OŠ Petra Bakule, Mostar
Fužinarski landravci, voditeljica Mihaela Majnarić Štimac,
OŠ Ivanke Trohar, Fužine
Glagoljaška skupina Križevački glagoljaši, voditeljice Ana Andrić,
Nina Drakulić, Martina Iveković, Ana Pajinić, Martina Valec-Rebić,
Danijela Zagorec i Senka Pleše, OŠ Ljudevita Modeca, Križevci
Glagoljaška skupina Domjanići, voditeljice Jasenka Štimac
i Neda Unterweger, OŠ Dragutina Domjanića, Zagreb
Glagoljaška stvaraonica, voditeljice Stanka Svetličić, Andrea Bosanac,
Maja Martinović i Sunčana Mumelaš, OŠ Kajzerica, Zagreb
Glagoljicoljupci, voditeljica Zdenka Biliškov, OŠ Visoka, Split
Likovna grupa, voditeljica Irena Topić i Ana Hanđal,
OŠ Ljubljanica, Zagreb
Likovna grupa, voditeljica Ruža i Ina Jozić, Gimnazija Sesvete, Sesvete
Maći oštarski glagoljaši, voditeljica Mirjana Grubišić,
OŠ Josipdol, Josipdol
Mala škola glagoljice, voditeljica Danijela Deković, OŠ Sv. Filip i Jakov,
Sv. Filip i Jakov
Mladi povjesničari, voditeljica Danijela Štefan, OŠ Sirač, Sirač
Povijesno–glagoljaška skupina Vukovinski glagoljaši,
voditeljica Nina Mulc, OŠ Vukovina, Gornje Podotočje
Povjesničari, voditeljica Natalija Bulić-Kuić, OŠ Antunovac, Antunovac
Trešnjevački glagoljaši, voditeljica Barbara Rudež, OŠ Voltino, Zagreb
Učenici 6.c razreda, voditeljica Julija Vejić, OŠ Petra Zrinskog, Zagreb
Učenici 8. razreda, voditeljice Ivana Mateša i Draženka Kulaš.